
Lån mere end kvoten på eReolen
Hvis du har opbrugt denne måneds kvote på eReolen, kan du stadig låne e-bøger og netlydbøger.
Kig efter titler med et blåt ikon
Der er flere tusind lydbøger og e-bøger, som ikke indgår i din månedlige begrænsning på eReolen. De er alle markeret med et blåt ikon på forsiden af bogen. Det vil sige, at der altid er mulighed for at låne ekstra titler på eReolen. Du kan søge efter denne blå boks på eReolens forside og komme videre til alle de ekstra titler. På eReolens app skal man kigge efter de blå titler.
Mr. Darcy, Heathcliff eller familien Joad
Dronningen, multikunster og skagboer
Nordiske forfatterskaber
Bliv klogere på historien
Åhhh den søde, sjove og ægte kærlighed
Foråret er på vej og der er kærlighed i luften. Sæt dig godt til rette og læs og lyt til fortællinger om kærligheden i nogle af dens mange former.
Serien om Bridget Jones er smækfyldt med humor, kikset kærlighed og søde øjeblikke. Læs dem og du er garanteret et godt grin, alt imens du samtidig kan dåne en lille smule over Mr. Darcy.
Smukke digte med et frisk pust, kan "Mælk og Honning" af Rupi Kaur byde på.
Hvis du godt kan lide at det hele skal være lidt skidt inden det bliver godt igen, kan en tur til mellemkrigstidens England og romanen "Middlemere" anbefales.
Et godt grin…
Når det føles som om man mister grebet om ens hverdag, kan man godt trænge til at få rørt lattermusklerne og måske disse titler kan friste.
I romanen "PS. Trænger til flødeskum (og diller) : en næsten sandfærdig dagbog" følger man Bitterfissen Bethanys humoristiske og desperate forsøg på at takle livet i fyrrene.
Anders Lund Madsens "ÆØÅ" er et sjovt og underfundigt opslagsværk over fænomener der ikke havde et navn før, men som nu har fået navn og beskrivelse. Et humoristisk opslagsværk til at peppe dagen op.
Eller få et smil på læben med erindringsbogen "Mor som pige" om Jytte Abildstrøm.
Skrevet med inspiration fra Helsingør Kommunes Biblioteker.