Udstilling

Biblioteket tager dig med ud i rummet!

Satellitter og stjernestøv. Astronauter og asteroider. Raketter og rumvæsener. Rummet er en fascinerende og gådefuld størrelse, som videnskaben hele tiden gør menneskeheden klogere på, og som populærkulturen altid har været fascineret af. Hjørring Biblioteks sommerudstilling sætter fokus på rummet med udstillingen SPACE.

Af Lene Høg

Udstillingen løber i hele skolernes sommerferie og formidler masser af fakta, aktiviteter, interaktive skærme og sjove legemuligheder til videbegærlige voksne og børn. Her kan du udforske, lege, beundre og begejstres – og nemt blive hængende i hele og halve timer.

Hvad kan du opleve?

SPACE byder bl.a. på:

  • Imponerende udstilling af månelandingen i 1969
  • Sensationel fremvisning af nordjysk udviklet nano-satellit fra firmaet GomSpace
  • Stjernehimmel, hvor du selv kan finde stjernebillederne med UV-lygter
  • Interaktiv skærm, der kan oplyse de otte planeter i vores solsystem
  • Udstilling af berømte rumraketter
  • Kæmpe rumfærge, hvor børn kan sætte sig ved roret og flyve til fjerne galakser
  • Og astronomisk meget mere…

Sulten som en astronaut?

Hvis du skulle blive sulten af al rum-udforskningen, er der hjælp at hente i bibliotekets Café Lige efter Bogen: månekrater-cookies, rumraketter (pølsehorn), kometer med MarsVin (chips med saftevand) med mere. Hjørring Bibliotek i Metropol holder åbent alle hverdage kl. 9-18 og lørdag kl. 9-15. 

Space - Rumrejse år 2025
Space - Rumrejse år 2025