Byg & Hyg - sjov familieaktivitet i sommerferien
Lyst til at være kreativ i ferien sammen med ungerne? Og må det gerne handle om at hamre og skrue? Så kig forbi Værkstedet på Hjørring Bibliotek! Her kan I hver torsdag i sommerferien (med start den 3. juli) mellem kl. 13 og 16 komme til Byg & Hyg!
Af Lene Høg
Hvordan foregår det?
I Værkstedet finder I hammer, skruetrækker, søm og skruer og bunker af træ. Man kan være med til Byg & Hyg på to måder:
- Fri leg, hvor I bygger af de materialer, der står fremme
- Byggekits, hvor I kan købe en pose med materialer og byggevejledning til enten et insekthotel eller en slikmaskine
Byg & Hyg er for børn fra 5-6 år ifølge med voksne, og brug af Værkstedet er på eget ansvar. Der er ikke nogen underviser, men plads til selv at udfolde sig. For at deltage skal man henvende sig i bibliotekets Velkomst-ø, hvor man låner værktøjet, ligesom man ville låne en bog.
Håndværk på biblioteket
Byg & Hyg er et initiativ, der retter sig mod børnefamilier – eller bedsteforældre med børnebørn – som er på udkig efter en sjov aktivitet i ferien, men gerne vil prøve noget andet end at male på porcelæn eller dreje keramik. Initiativet sætter fokus på håndværk i en tid, hvor håndværksfagene kæmper for at tiltrække arbejdskraft, og idéen er at motivere børn til at lave noget med hænderne fra en tidlig alder.
Det kræver ikke tilmelding at deltage i Byg & Hyg på biblioteket. Man møder blot op og ser, om der er plads. Hvis man vil købe et bygge-kit, koster det 50 kr. Ellers koster det ikke noget at bruge Værkstedet.
Byg & Hyg ligger om torsdagen, mens Værkstedet på Hjørring Bibliotek kan bruges alle ugens åbningsdage. Her kan man komme og låne værktøj eller symaskiner til brug på stedet. I Værkstedet findes også bibliotekets bøger og magasiner om håndværk og byggeri, strik og hækling med mere.
